
A reformáció 500. évfordulójának évében több alkalommal mutattunk be egy olyan liturgiát, amely a 16. századi óprotestáns magyar liturgia rekonstruált változata volt. Ez a liturgia több szempontból is fontos szerepet kapott az ünnepi megemlékezésben: egyrészt azért, mert egy közös, órekesztyén örökséget reprezentál, másrészt pedig azért, mert ez a liturgia mintegy összegzése azoknak a reformátori elveknek, amelyek a reformáció tanításának lényegéhez tartoznak.
Keresztyén életünknek az úrvacsorás istentisztelet, az Úrvacsora vétele a csúcspontja. Ennek az aktusnak a liturgiája az ókeresztyén kortól formálódó, s az 5. századra lényegében kialakult rend, a keresztyén felekezetek közös örökségéhez tartozik. Ebben az évszázadokon át változatlan formában végzett liturgikus rendben a reformáció hozott változást. Amikor a reformátorok a „hagyományt” bírálták, akkor nem azt tanították, hogy minden hagyomány rossz, elhagyandó, kidobandó, hanem arról szóltak, hogy minden hagyományt az Ige mérlegén kell megvizsgálni. Ennek szellemében vizsgálták a liturgiát, a liturgia egyes elemeit is.
Hogy a hazai korai protestáns liturgia, az ún. „óprotestáns” liturgia a közös örökségből, a középkorra kialakult liturgiából milyen elemeket őrzött meg és mely részeket vetette el, arról a legteljesebb képet Huszár Gál 1574-ben, Komjátiban kiadott könyvében kapjuk. Ebben a nyomtatványban, azaz Huszár Gál 1574-ben nyomtatott graduáljában találjuk azt a három liturgiát, amely a 16. századi óprotestáns istentiszteletek lefolyására, milyenségére, az éneklés módjára és helyére vonatkozóan minden más forrásnál pontosabb zenei és liturgiai utalásokkal illetve utasításokkal szolgál. A könyvben ugyan három úrvacsorás liturgia található: egy karácsonyra, egy húsvétra és egy szentháromságvasárnapra, de ezzel a három liturgiával, ha azokat az egész liturgikus időszakra vonatkoztatjuk, akkor az egész egyházi évre érvényes liturgiát kaphatunk.
Kiadványunkban Huszár Gál 1574 graduáljának három úrvacsorás liturgiáját, és a liturgiához kapcsolódó egyéb anyagokat adtuk közre. A DVD-t azoknak állítottuk össze, akik a 16. századi magyar óprotestáns liturgia, liturgikus gondolkodásmód, lelkiség iránt érdeklődőknek, s azt esetleg a gyakorlatban is szeretnék kipróbálni.
A DVD gerincét, a „főszöveget” az egyes liturgikus elemek sorrendjében a három liturgia modern átírása adja, amelyet rövid műfaji ismertetésekkel és az egyes tételekhez fűzött gyakorlati megjegyzéssel közöltünk. Ezt az anyagot egészítik ki az eredeti nyomtatvány képei, egyes 16–17. századi ágendák vonatkozó részei, az énekelt liturgikus részekhez kapcsolódó magyar középkori és német protestáns tételek, valamint modernizált, a mai istentiszteleti nyelvhasználathoz igazított átírások illetve az egyes fejezetekhez kapcsolódó válogatott tanulmányok. Egyes tételekhez a tanulás segítése végett hangfelvételeket is adtunk. Szándékunk szerint az anyag rendezett közreadásával mindazokat segítjük, akik szeretnék az „atyák” lelkületét illetve a saját hagyományunkat jobban megismerni.
Kiadványunkkal nem csak a reformáció 500. évfordulójának ünnepi évében bemutatott liturgiákat szerettük volna dokumentálni, hanem szándékunk szerint egy széles kör számára szeretnénk hozzáférhetővé tenni az általunk összegyűjtött anyagokat. Mivel Huszár Gál liturgiáinak átírt, összerendezett kiadása eddig nem volt, kiadványunk hiánypótló. Természetesen nem csak a 2017-es év tapasztalatai összegződnek a DVD-Rom anyagában, hanem egy több évtizede folyó munka és kutatás tapasztalatait rendeztük most össze. Mind a DVD szerkesztője, mind a kiadásért felelős lelkipásztor, mind a kiadást összefogó és koordináló gyülekezet számára nem ismeretlen a 16. század liturgikus örökségének ápolása, gyakorlása, ezért ez a kiadvány szervesen illeszkedik a gyülekezeti élethez, értékrendhez.
Ugyan arra vonatkozóan, hogy hogyan folyhatott nálunk a reformáció idején egy úrvacsorás istentisztelet, Huszár Gál forrása adja a legteljesebb leírást, mégis néhány „evidenciára” Huszár Gál sem tért ki, illetve néhány liturgikus elemről nem adott pontos leírást, használatukra csak utalást tett. Ezeket a hiányzó részeket megpróbáltuk más ágendából/graduál-forrásokból pótolni illetve rekonstruálni. Mindazt, ami nem az eredeti kiadásból származik elkülönítettük és hipotézisként kezelve narancssárga színnel jelöltük. Minthogy a magyar óprotestáns liturgia sok eleme szorosan kötődik a magyar középkori hagyományhoz, a közreadott óprotestáns liturgikus elemekhez egy reprezentatív magyar középkori forrás, az ún. Bakócz graduale vonatkozó tételeit is megadtuk illetve a középkori gregorián tételek mellett néhány dallamhoz német protestáns forrásból származó mintát is közöltünk. Az egyes részekhez kapcsolódóan az elmélyültebb megértést válogatott tanulmányokkal segítjük és a közölt hangfelvételeket is a tanulás segítése végett mellékeltük. Az összegyűjtött anyagok (több mint 950 kép, 50 hangfelvétel, az egyes liturgikus elemeket bemutató magyarázatok, az előadásra vonatkozó tanácsok, az egyes elemek helyettesítésére adott alternatívák…) nem csak a liturgia iránt érdeklődőknek jelenthet segítséget, hanem az oktatásnak is, hiszen a DVD az egyházzenei és teológiai képzésben résztvevő fiatalok számára is fontos kiegészítő anyagként használható. Annak ellenére, hogy közreadásunk kiindulópontja elsősorban nem a tudományosság igénye, hanem a gyakorlat „inspirálása”, segítése volt, a DVD akár a további tudományos vizsgálatok árnyalására is szolgálhat.
Reményeink szerint ez a 16. századi magyar óprotestáns liturgia-közreadás nem csak a református és evangélikus „célközönséget” szólítja meg, hanem más felekezetek számára is fontos üzenettel bír. Amikor Huszár Gál a karácsonyi rendtartása előtti hosszabb bevezetőjében annak bizonyítására, hogy a közölt istentiszteleti rend nem valamiféle új szerzés, hanem főbb vonalaiban azonos az ősegyház rendjével, a leírt liturgiát a bevezetés címében „a Regi Anyaszentegyhaznac rend tartasa”-nak nevezi, később pedig a bevezetést így zárja: „Azert az előttünc valo rend tartastol, hogy minket valaki tellyesseguel el szakadtaknac ne mondhasson, a mennyiben az Istennec szerzese ellen nintsen, Köuettyüc.”. Ez egyben azt is jelenti, hogy a 16. századi óprotestáns liturgia a felekezetek közötti ökumenikus párbeszéd egyik fontos eszköze is lehet.
A kiadvány adatai:
Cím: Huszár Gál úrvacsorás liturgiái
Közreadta és szerkesztette: Papp Anette
Kiadja a Budapest-Budafoki Református Egyházközség, Budapest 2017.
Felelős kiadó: Nagy Péter
Grafika: In Tempora
Programozás: Kemecsei Zsolt
A DVD kiadása az EMMI és az EMET támogatásával valósult meg.
pályázati azonosító: REB-17-PROG-0411